-
A bölcselet elemei
0„Egyébként csak bevezetést akartam adni;kulcsot a bölcselet műhelyébe és némelyeknek talán a bölcsesség szentélyébe is. Faxit deus.”
-
-
-
-
-
A liturgiatudomány kézikönyve
0Egy eredetileg 1998-ban, öt kötetben olaszul megjelent, igen terjedelmes és összefoglaló mű egykötetbe szerkesztett magyar változata. A bőséges válogatás bemutatja a keleti és nyugati rítusokat, a liturgia kapcsolatát a Bibliával, ismerteti a keleti (szír, kopt, örmény, bizánci stb.) és a nem római nyugati (latin, ambrozián, gall, hispán) liturgiák történetét. Megismerhetjük a liturgikus iratokat az első négy századból, a bizánci és a nem római nyugati liturgikus könyveket, szól a liturgia teológiájáról, valamint a liturgia és szimbólum, liturgia és lelkiség, liturgia és lelkipásztorkodás kapcsolatáról. Ismerteti az eucharisztikus ünneplés nyugati történetét, valamint a bizánci és a római rítust. Bepillanthatunk a templomszentelés rítusába és rövid összefoglalást olvashatunk a liturgikus építészetről. Ajánljuk e különleges kötetet a liturgia tanárainak, művelőinek és mindenkinek, aki a liturgia, az Istennek szentelt szent cselekmény iránt érdeklődik.
-
-
A váradi regestrum
0Azelőtt sokat foglalkoztam Borsodmegye multjá- val. Borsodi adatokat keresve, vettem kezembe a Váradi Regestrumot. Az történt velem is, ami sok másokkal: talányszerű, szokatlan tartalma és nehezen érthető volta annakutána is kézben tartatta velem e bűbájos történetirási kútfőt, melyet átérteni volt majd titkos vágyam, majd bevallott törekvésem.
-
Agysebészet rózsafüzérrel. Vallomások útközben
0„Közel kétezer esztendő telt el, mire az agykutatók között egyfajta konszenzus alakult ki abban, hogy miként segíti a kultúra, a spiritualitás – benne az imádság – kreativitásunkat. Tény, hogy a tanulás önmagában keveset ér; a kreativitáshoz szükség van az intuícióra is, ami pedig gazdag belső világot feltételez, ami Istenhez való odafordulásunkkal jön létre. Az Istennel való kapcsolat pedig legfőképpen a vele való beszélgetésben, vagyis az imádságban valósul meg.
Az erről szóló tapasztalataimat teszem közzé e kis könyvben, vallomásként.”
Csókay András -
-
-
-
Az ókeresztény kor egyházfegyelme
0Öszeállította, a szövegeket fordította, bevezetéssel és jegyzetekkel ellátta Erdő Péter
-
Bűnvádi eljárások az Újszövetségben
0Jézus szenvedéstörténetének és Szent Pál életútjának főbb eseményeit a jogász nézőpontjából kísérhetjük nyomon a könyv lapjain, mely az első magyar nyelvű mű e tárgykörben. A szerző a zsidó és a római jog forrásait elemezve tudományos igénnyel, de mégis közérthető stílusban tárja elénk a történelmi események vallási, politikai és elsősor-ban jogi hátterét. Az első rész választ ad többek között arra a kérdésre, hogy halálra ítélhette-e a zsidó főtanács Jézust, miért kellett az ügynek a római helytartó elé kerülnie, s milyen szabályok szerint járt el Pilátus. A második részből pedig megtudhatjuk, hogy milyen hatást gyakorolt Szent Pál gondolkodásmódjára a római jog fogalomrendszere, milyen szabályokat követtek a Pállal szemben eljáró magistratusok, s hogyan folyhatott le az apostolfejedelem két római pere. A könyv amellett, hogy közelebb visz bennünket Jézus és Szent Pál személyéhez sok érdekes információt közöl az ókori világról, a Római Birodalom különböző jogállású lakóinak életéről.
-
Életem – Emlékezések
01941 február 16-ra virradó éjszaka súlyos agyvérömlés ért. Hazánk legjelesebb orvosainak egybehangzó megállapításai szerint „nem konstituciós alapon, hanem erőltetett szellemi munka miatt”.
Hosszú szünetre voltam ítélve. Talán ezért, talán korom miatt is, akkor többet foglalkoztam multammal és megérlelődött bennem az önéletrajz gondolata. Nem mintha életemet olyan fontos történelmi eseménynek tartanám, hogy könyvet érdemel. Hanem némelyek talán érdeklődnek multam iránt és hiteles fölvilágosítások híján esetleg rossz nyomon keresnék, ami iránt érdeklődnek.
Az a meggyőződés is sugalmazott, hogy minden élet Istennek egy-egy műve s mint ilyen lehet jellemzés tárgya. Törekedtem arra, hogy csak azt írjam le, ami az említett érdeklődés szempontjából jelentős.. Ott is az egyéniben lehetőleg az általánost igyekeztem fölmutatni, amint vagy gyökereiben belenyúlik a metafizikumba, vagy erőteljesebben fölutal az értékvilágba, vagy legalább mint szimbólum sugározza az általános szabályt a tapasztalati valóságban.
Arra is kellett gondolnom, hogy Newman példájára, apologia pro vita-val tartozom. De csak igazat írtam. Az indítóokokat azonban, melyeket az Úr Istenen kívül csak én ismerek, néhol meg kellett világítanom. -
-
Levelek
0Szent Katalin leveleit már életében elkezdték gyűjteni. Kortárs feljegyzéséből tudjuk, hogy „családjának” tagjai a nekik szóló leveleket lemásolták és elküldték egymásnak, hogy mások is meríthessenek tanításukból. Így jöttek létre a kisebb, lelki épülés céljából gyűjtött levélcsoportok.
Az első nagyobb méretű gyűjteményt egy tanítvány, Ser Cristofano di Guano Guidini állította össze Katalin halála után. Cristofano ugyanis mint jegyző tudta, hogy az írásos dokumentumoknak később milyen nagy értéke lesz, ezért hamarosan és a számára elérhető legszélesebb körből összegyűjtötte a leveleket. -
-
-
-
-
-
-