-
-
A világ legszebb szállodái 1-5.
0Számtalan rangsor készült már a világ szállodáiról a bevétel, a szobaár, a kihasználtság alapján, de vizsgálták azt is, mennyire elégedettek a vendégek, vagy hányan térnek vissza késõbb. Ez a lista más. Azokat a szállodákat gyûjtöttem csokorba, amelyek nem átlagosak. Amelyekbe, ha belép a vendég, így kiált fel: hú, ez igen! Ha egyáltalán fel bír kiáltani. Hiszen a világ egyik fantasztikus szállodáját például csak csutorával a szájában, palackkal a hátán közelítheti meg a látogató, mert a minihotel a tenger mélyén, a víz alatt található! De létezik olyan szálloda is, amelyet a fák lombjai közé építettek, és vacsora közben alattunk trombitál az elefánt. Svédországban jégbõl alkottak hotelt, a vendégek prémes hálózsákban alhatnak a jégágyon. A dél-afrikai Lost City palota köré mesterséges tengert álmodtak, és a teljes illúzió kedvéért gép keltette hullámokon szörfözni is lehet. Újjáépítették az elsüllyedt hetedik kontinenst, és létrehozták Atlantist a Bahama-szigeteken, a hotel csúszdája a cápák alagútján vezet keresztül. Van olyan szálloda, amelyik New York-ot, és olyan is, amelyik Párizst, Egyiptomot vagy Moszkvát mintázza meg, kicsiben. A híres dubai szállodák közül a vitorlát formázó Burj AI Arab helikopter-leszállóján maga Andre Agassi teniszezett. A fantáziának semmi sem szabhat határt.
-
-
Duna – A legszélesebb sugárút / The widest avenue
0„…Elsőként természetesen a régmúlt azon részeit vesszük sorra a Lágymányosi-tótól a már említett óbudai vízimalmokig, amelyek nyom nélkül tűntek el, de még az is hihetetlennek tűnik, hogy valaha léteztek. Utána pedig megpróbáljuk sorra venni az összes olyan témát – a közlekedéstől a kereskedelemig, a strandolástól az élsportig, a korzózóktól a horgászokig, az ivóvíztől az árvízig –, amelyek így vagy úgy köthetők a régmúlt Dunájához. Talán mondanunk sem kell, hogy a teljesség igénye nélkül…”
Legát Tibor -
Éj anyánk – Mother night
0Howard W. Campbell, Jr. hírhedett amerikai náci, Hitler propaganda gépezetének fontos beosztású munkatársa. És az USA németországi titkos ügynöke. Rádióműsora a legrosszabb fajta háborús uszítás, népirtásra való buzdítás. És persze nélkülözhetetlen információforrás az amerikai hírszerzés és hadvezetés számára. Így azután Howard W. Campbell, Jr. meg sem próbál eligazodni és dönteni az emberi lét legnagyobb kérdéseiben. Vonnegut vérfagyasztó humora ezúttal a feketénél is sötétebb.
-
Indián varázsló – Medicine-man
0Jim Morrison (1943-1971) verseit (angolul és magyarul) és a vele készített interjúkat tartalmazza a könyv.
-
Kortárs magyar tájépítészet
0KIKNEK SZÓL A KÖNYV?
Van egy kifejezés, amit nem is olyan rég még gyakran használt a könyves szakma: ez a „művelt olvasó”.
Olyan embert értettek alatta, akinek a könyvespolcán helyet kaptak a világ- és a magyar irodalom legfontosabb regényei, drámái, verseskötetei, természettudományokat népszerűsítő művek, történelemkönyvek, képzőművészeti albumok, útleírások, vallás-, építészet- vagy épp zenetörténeti alkotások is. Úgy vélték ugyanis, hogy egy kultúrember – foglalkozzék elmélyülten bármivel – legyen olvasott kicsit a művészetek és a tudományok minden területén.
Amikor először merült fel ennek a könyvnek az ötlete, egy ilyen „művelt olvasót” képzeltünk magunk elé, akinek a polcán magától értetődő módon ott van a Kortárs Magyar Tájépítészet is. Szeretnénk ugyanis, ha a tájépítészet is része lenne annak az általános műveltségnek, amit a természet- és társadalomtudományok, valamint a művészetek terén elvár a társadalom egy értelmiségitől. Már csak azért is, mert ez a szakma gyönyörűen egyesíti magában a művészetek, valamint a társadalom- és természettudományok legkülönfélébb ágait.
A kötet szerzői mindvégig arra törekedtek, hogy az az itt bemutatott művek egy tájépítészetben járatlan ember számára is érdekes, változatos, szemet gyönyörködtető, olykor elgondolkodtató képet nyújtsanak. -
-
-
Mai Manó fotográfiái – Photographs by Manó Mai
0Mai Manó az emberi élet kivételes napjain készítette a képeit, az első áldozás vagy a bar-micvo, az eljegyzés, az esküvő és a keresztelő napján. A nagy nap egyetlen pillanatát örökítette meg, ám nem a köznapiság, hanem a reprezentáció és a feltörekvés jegyében. Annak az elképzelésnek a jegyében, hogy minden embernek vannak nagy napjai.
Nádas Péter
Mai Manó császári és királyi fotográfus a 19. és 20. század fordulójának egyik kiemelkedő fényképésze, 1906-ban alapítója A Fény című fotográfiai szaklapnak. És mindenek előtt neki köszönhető Budapest egyik építészeti ékessége, a Nagymező utca 20. alatt álló gyönyörű szecessziós napfényműterem, a Mai Manó Ház, ahol néhány éve a Magyar Fotográfusok Háza is működik. Az e kötetben található százegynéhány felvétel amellett, hogy fotótörténeti ritkaság, egy letűnt világ izgalmas és értékes dokumentuma is.
Kincses Károly -
Mítosz vagy siker? A magyaros stílus
0A magyar művészettörténet, fotóhistória egyik legnagyobb adóssága – a sok közül – a magyaros stílussal való érdemi foglalkozás. Amig tartott, nagyon népszerű volt itthon és külföldön egyaránt, sokat beszéltek róla, még ha nem is mindig a valóságnak megfelelően, hisz gyakran tódítottak, hangsúlyoztak érdemein felül dolgokat, szakítottak ki kontextusukból idézett mondatokat. Amikor véget ért, már nem lehetett igazán beszélni róla. Erről gondoskodott a politika. A szocializmus kultúrideológusai, ha szóba került, gyakran lefiasisztázták, nacionalizmussal, hamis álromantikával, revansizmussal, miegyébbel vádolták. A rendszerváltást követő tíz évben pedig hiába erősödött a magyaros, néha a magyarosch szellem, a fotográfiában senki nem nyúlt vissza akár csak egy elemzés erejéig sem, ehhez az időszakhoz.
A Fotómúzeum most megpróbál törleszteni valamit a régi adósságból. Könyvünk és a 2000 nyarán megrendezett kiállítás címében hordozza azt a Janus-arcúságot, aminek megfejtésére kísérletet teszünk. Egyrészről ugye a siker. Aligha van olyan magyar fényképész, aki legalább a közhely szintjén ne tudná – akár álmából felébresztve is – fotográfiánk aranykora, legsikeresebb időszaka a magyaros stílusnak nevezett periódus volt a két háború között. Kiállítási érmek százai, pályadíjak, oklevelek, sajtóközlemények mutatják a tényleg páratlan diadalmenetet. És a hozzá kapcsolódó legendák, mítoszok Mit kezdhetünk ma a magyar stilussal? Erről szól ez a könyv, melynek a végén angol nyelvű összegzés található. -
Nemo kapitány – 20 000 Leagues Under the Sea
0A sorozat az ifjú nyelvtanulóknak készül: az angol nyelvű irodalom nagy, klasszikus köteteit dolgozza fel olyan formában, hogy az egyik hasábban az angol, míg mellette a magyar szöveg olvasható lerövidítve. Remek módja a szókincs fejlesztésének, miközben az olvasás révén fejlődik a gyerekek kifejezőkészsége és megismerik az alapműveltséghez elengedhetetlenül szükséges klasszikus történeteket is. Nemo kapitány és legénysége bámulatos utazásra viszi a hajótörötteket: bejárják a tenger fenekét, hihetetlen kalandokban vesznek részt 20 000 mérföldnyi utazásuk során.
-
Régészeti adatok a Duna-Tisza közi avarok történetéhez
0A kötet végén angol nyelvű összegzés.
„E könyv A Duna-Tisza köze avar kori betelepülésének problémái címmel 2014-ben megvédett doktori disszertáció részben átdolgozott és kiegészített változata. A Bóna István professzor által javasolt téma választásakor az elsődleges cél az volt, hogy a Duna-Tisza köze nagyobb részben közöletlen avar kori emlékanyagának összegyűjtése, rendszerezése és feldolgozása során válaszokat keressek elsősorban a vizsgált terület avar kori betelepülésének kérdéseire. A disszertációban tárgyalt probléma-kör nem szorítkozott kizárólag a megszállás kérdésére, hogy mikor, kik és miért érkeztek ide először és miként vették birtokba ezt a területet. A régészeti leletanyag elemzése során vizsgáltam a későbbi bevándorlások, a belső migráció lehetőségét, továbbá azt, hogy az itt élő közösségek milyen válaszokat adtak az Avar Kaganátusban lejátszódó folyamatokra, hogyan reagáltak a környezeti változásokra, s milyen volt az itt élőknek az Avar Kaganátuson belüli és kívüli kommunikációja, a hivatalos és interperszonális kapcsolataik rendszere…”
Balogh Csilla -
Sherlock Holmes kalandjai – The Adventures of Sherlock Holmes
0A sorozat az ifjú nyelvtanulóknak készül: az angol nyelvű irodalom nagy, klasszikus köteteit dolgozza fel olyan formában, hogy az egyik hasábban az angol, míg mellette a magyar szöveg olvasható lerövidítve. Remek módja a szókincs fejlesztésének, miközben az olvasás révén fejlődik a gyerekek kifejezőkészsége és megismerik az alapműveltséghez elengedhetetlenül szükséges klasszikus történeteket is. A híres detektív izgalmas nyomozásaiból olvashatunk el négy izgalmas történetet.
-
Szász-ország – Szász-country
0Az ezredforduló Magyarországának egyik legnagyobb képzőművészeti zsenijéről közel egy évtizede nem jelent meg rangjához méltó kiadvány. Hogy van? Hol van a mester a harmadik évezred hajnalán? Milyen igaz – ma már büntetlenül elmesélhető és hitelesen leírható – történeteket őriz az elmúlt évtizedekből? Mennyit ér egy igazi művész, ha magyar? A SZÁSZ-ORSZÁG gerincét alkotó vidám anekdoták és életmorzsák éppoly különlegesek, mint a mester képeinek ,,sehol nincs” világa. Szász Endrét lehet szeretni vagy nem szeretni, munkásságát az utókor a hazai képzőművészet jelentős fejezetként fogja mindenképpen jegyezni. Színes festményeket, illusztrációkat és fotókat felvonultató kiadványunk az ezredforduló legkiemelkedőbb, már életében halhatatlanná vált magyar festőművészek kalandos és tanulságos élet-töredékekből alkot mozaikot.